The Short History of the 4CX25,000A
Most of the tubes Eimac has developed over the years have had long product life cycles.
Gap Filler
The 4CX25,000A was one such product intended to fill a gap in the Eimac tube line.
We learned that when small television stations in the US needed to replace an aging transmitter, the Eimac 3CX10,000U7 was only good for 10 kW. So that left a gap in the Eimac tube capability line – hence my being involved with testing the newly developed 4CX25,000A.
Why the 4CX25000A Was Needed
We are talking minimum 30 kilowatts peak-sync in high band television and an average power at black level of approximately 65% of peak-sync. So up to 19 kW of average power, depending on the visual program being broadcast was needed.
Furthermore, some stations needed 60 kW because of usmg circular polarized antennas especially for the lower channels.
Designing the Tube
George Badger had visions of selling a tetrode cavity for 30 kW television in the same manner as the 10 kW triode units.
Eimac had no tetrodes in the product line that would operate at 30 kW peak-sync in linear mode and were capable of dissipating 25 kW of heat so the 4CX25,000A program was initiated.
The net weight of the 4CX25000A is 26.5 pounds.
Compared to a net weight of 19 pounds for the 4CX20,000A it is a heavy tube for its size.
Joining the Project
My job included taking constant-current curves on the prototype and preparing the data sheet.
Meeting the Need
The KMID sale never materialized but meeting Charlie Townsend was worth the trip.
Charlie was an engineer turned salesman who travelled with only an extra shirt in his briefcase as he had no need for carry-on luggage. To my recollection he had never made a tetrode TV transmitter. However, he did sell a small number of 10 kW triode transmitters using an Eimac cavity and, of course, he competed with Comark et al. in the UHF klystron market. Still, Townsend would file for chapter 7 in only four short years.
A New Transmitter
NEC used a big circulator in the input as a broadband matching device and had an output impedance of 25 Ohms to match the cathode impedance of the tube.
Selling the Tube
This was great news to the Eimac sales team.
A Good Start, But…
The NEC 1430AL using the 4CX25000A
It was a beautiful transmitter! The filament power supply was a huge switching supply they designed especially for use with a power grid tube. The filament of this tube is rated at 8.5V at 140A so they designed a very robust supply with a front panel adjustment for Voltage and a built-in Voltmeter.
You actually can see a YouTube video of the NEC 1430AL transmitter in operation here:
Ready to Go!
After I left South Dakota, I never heard again from the station or engineer. Around a half dozen television stations across America bought NEC 1430AL transmitters and most employed two transmitters combined to provide approximately 60 kW output.